Strona głównaModa„Smart” piżama pomoże lepiej spać

„Smart” piżama pomoże lepiej spać

Jeśli masz problemy ze snem, pomocny może być nowy wynalazek, czyli „smart" piżama - nocne ubranie wyposażone w czujniki z własnym zasilaniem, które zapewniają dyskretne i ciągłe monitorowanie bicia serca, oddychania i postawy podczas snu - wszystkich czynników, które odgrywają rolę w tym, jak dobrze się śpi. Ubrania mogą dostarczać ludziom przydatnych informacji, które pomogą poprawić sen.
„Smart” piżama pomoże lepiej spać [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
- Nasza inteligentna piżama sprostała wyzwaniom technicznym. Musieliśmy odpowiednio zintegrować czujniki i przenośne źródła zasilania z codziennymi ubraniami, zachowując jednocześnie dobrą wagę, wygodę, funkcjonalność i wytrzymałość ubrań. Współpracowaliśmy również z informatykami i elektrykami, aby przetworzyć niezliczone sygnały pochodzące z czujników i uzyskać łatwe do interpretacji dane - mówi Trisha L. Andrew, współtwórczyni piżamy.

Jak podkreślają eksperci, odpowiednia długość i jakość snu może pomóc chronić ludzi przed stresem, infekcjami i wieloma chorobami, takimi jak i nerek, oraz cukrzyca. Badania pokazały, że dobry sen zwiększa również poprawia pracę umysłu i wyostrza umiejętności podejmowania decyzji. Równocześnie wiadomo, że obecnie większość ludzi nie śpi dostatecznie długo lub sypia słabo, np. często się wybudzając.

Jak szacuje amerykańska National Sleep Foundation, branża związana ze snem przeżywa boom, przynosząc miliardy dolarów przychodu. Opracowano np. inteligentne materace, które mogą wykrywać ruch i określać pozycję podczas snu, nie dostarczają one jednak śpiącym szczegółowych informacji, no i nie można ich zawsze wykorzystywać, np. podczas podróży. Opaski elektroniczne noszone na nadgarstku informują o i monitorują ogólny czas snu użytkownika. „Smart" piżamy zaś mogą jeszcze śledzić postawy oraz sygnały oddechowe i pracę serca w czasie .

Opracowana piżama ma pięć dyskretnych naszywek z wbudowanymi czujnikami. Są połączone ze sobą za pomocą posrebrzanych nici nylonowych osłoniętych bawełną. Przewody zbiegają się do płytki wielkości guzika umieszczonej w tym właśnie miejscu, co zwykle guziki. Dane są przesyłane bezprzewodowo do odbiornika poprzez niewielki nadajnik Bluetooth.

Różnorodne czujniki znajdujące się w kilku miejscach wykrywają nacisk łóżka na ciało człowieka, a także szybkie zmiany ciśnienia, takie jak fizyczne pompowanie serca, co dostarcza informacji o częstości akcji serca.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy