Strona głównaModaInnowacyjne ubrania utrzymują temperaturę, ale i ułatwiają pocenie się

Innowacyjne ubrania utrzymują temperaturę, ale i ułatwiają pocenie się

Na Duke University opracowano lekki materiał, który po wyschnięciu zatrzymuje energię cieplną, ale otwiera szereg małych przestrzeni wentylacyjnych, aby umożliwić ucieczkę ciepła, gdy ktoś zaczyna się pocić. Następnie otwory wentylacyjne zamykają się, aby zatrzymać ciepło po wyschnięciu ciała.
Innowacyjne ubrania utrzymują temperaturę, ale i ułatwiają pocenie się [fot. Duke University]
Wykorzystując prawa fizyki, wytworzony materiał może służyć jako naszywka na ubraniach i zapewnić użytkownikowi komfort w różnych sytuacjach.
Ludzie, którzy lub w zimne dni, zazwyczaj noszą kilka warstw ubrań, aby dostosować ilość ciepła zatrzymywanego przez ich odzież, gdy ciało się nagrzewa - mówi prof. Po-Chun Hsu z Duke University. - Jednak strategiczne umieszczenie nowego materiału, który może odprowadzać ciepło, gdy dana osoba , pozwoli na wykonanie pasującego na każde warunki pogodowe kombinezonu - dodaje Hsu.
Przy pierwszej próbie stworzenia takiego materiału o podwójnym przeznaczeniu sięgnięto po nylon. Jest niedrogi, lekki i miękki, a także nieco się zwija, gdy jedna strona jest wystawiona na działanie wilgoci.

Nylon jednak nie jest dobry do wytarzania szczególnie ciepłych ubrań, więc dodano na wierzch warstwę zatrzymującego ciepło srebra. Uczeni spodziewali się, że ciężar srebra przyciśnie nylonowe klapy i starali się, aby warstwa ta była jak najcieńsza. Z zaskoczeniem jednak odkryto, że srebrny dodatek sprawił, że klapki podwinęły się jeszcze bardziej.

Po eksperymentach z różnymi grubościami srebra, odkryto, że optymalna jest grubość około 50 nanometrów - 2000 razy cieńsza niż kartka papieru. Gdyby była jeszcze cieńszy, zjawisko nie byłoby efektywne, gdyby była cięższa z kolei, wentylacja nie byłaby możliwa.

W eksperymentach wykorzystano łatę nowo opracowanego materiału wielkości ludzkiej dłoni. W porównaniu z przeciętną tradycyjną tkaniną stanowiącą mieszankę poliestru i spandexu, nowy materiał był o około 16 proc. cieplejszy przy zamkniętych klapach i 14 proc. chłodniejszy, gdy ciało stawało się wilgotne i zaczynała działać wentylacja. Łącznie nylonowo-srebrna hybryda może zwiększyć strefę komfortu termicznego o 30 proc.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy