Strona głównaModaJak moda przyczyniła się do zwiększenia przypadków czerniaka

Jak moda przyczyniła się do zwiększenia przypadków czerniaka

Według badaczy z Uniwersytetu Nowojorskiego, do częstszego występowania czerniaka przyczyniły się zjawiska kulturowe i historyczne, w tym zmiany w modzie i projektowaniu odzieży.
Jak moda przyczyniła się do zwiększenia przypadków czerniaka  [fot. 99mimimi from Pixabay]
Lepsza diagnoza i raportowanie przypadków nie w pełni wyjaśniają stały wzrost ilości pacjentów z tą chorobą. Badacze przyjrzeli się wpływowi zmian społeczno-gospodarczych w XX wieku. Przeanalizowali style ubioru, normy społeczne, postępowania medyczne, postrzeganie opalonej skóry, trendy ekonomiczne i sposoby podróżowania.

Autorzy oszacowali procent odsłoniętego ciała. Na przykład, na początku XX wieku ludzie zakładali ubrania, które prawie całkowicie zakrywały ciało, od stóp do głów. Skóra „porcelanowa" była preferowana względem , ponieważ ta ostatnia kojarzyła się z niższym statusem ludzi, którzy pracowali na świeżym powietrzu.

Zmiany w praktyce medycznej również miały znaczenie. Na początku XX wieku stało się powszechnie akceptowane jako element leczenia krzywicy i gruźlicy, a także zaczęto uważać je za dobre dla ogólnego stanu zdrowia - mówi dr David Polsky. W szerszych kręgach ta medyczna recepta przełożyła się na rosnące przekonanie o korzyściach płynących z opalania. Ludzie również zaczęli cieszyć się większą ilością wolnego czasu i częściej nosić stroje kąpielowe oraz sportowe, które stopniowo zakrywały coraz mniej skóry. Głosy wyrażające zaniepokojenie z powodu większej ekspozycji na promieniowanie UV zostały w dużej mierze zignorowane.

Znaczenie miała także zmiana nastawienia do opalonej skóry, która stała się oznaką dobrej jakości życia i zdrowia lepiej sytuowanych. Wykresy śledzące zachorowalność według roku i procent szacowanej ekspozycji skóry pokazują, że zmiany te nasilały się równolegle ze wzrostem liczby przypadków czerniaka w USA.

Zwiększona częstość występowania czerniaka na przestrzeni lat stała się szczególnym problemem, zwłaszcza że średni wiek rozpoznania i zgonu z powodu czerniaka jest młodszy niż w przypadku większości innych poważnych nowotworów. - Lata życia stracone z powodu czerniaka są prawie takie, jak w wyniku - powiedział dr Polsky.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy