Strona głównaModaJak ubrania, które nosisz, wpływają na twoje emocje

Jak ubrania, które nosisz, wpływają na twoje emocje

To, z jakiego materiału są noszone przez nas ubrania, ma wpływ na nasz stan emocjonalny.
Jak ubrania, które nosisz, wpływają na twoje emocje [Fot. DenisProduction.com - Fotolia.com]
Dotyk dżinsowego materiału może wywoływać niechęć, a aksamitu wyzwalać pozytywne . Synestezja, czyli kojarzenie ze sobą wrażeń odbieranych przez różne zmysły, np. ze smakami, dźwięków z , ma wpływ na nasze stany emocjonalne.

Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, emocje mogą być istotnie związane z dotykiem określonej powierzchni. Okazuje się, że dżins może sprzyjać powstawaniu przykrych emocji, a aksamit i jedwab poprawiać . Ustalono też, że np. dotykanie srebra daje znaczące antydepresyjne skutki. Ogólnie rzecz ujmując, wielu ludzi pozytywnie kojarzy dotyk miękkiej tkaniny, a negatywnie to, co ostre lub szorstkie.

Według neurologów, związki pomiędzy pomiędzy dotykiem określonej tkaniny i emocjami nie są wyuczalne, ale stanowią wynik ewolucji, przykładowo, pozytywnie reagujemy przy dotykaniu futra, ponieważ potrzebowaliśmy go już w czasie epoki lodowcowej. Na bazie doświadczeń naszych przodków zbudowana jest taka dotykowa synestezja.

Według ekspertów, relacja między emocjami i tkaninami może być wykorzystywana terapeutycznie, np. w walce z , a także na co dzień przez wszystkich, którzy w prosty sposób chcą poprawić sobie nastrój.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X