Strona głównaModaJak ubrania, które nosisz, wpływają na twoje emocje

Jak ubrania, które nosisz, wpływają na twoje emocje

To, z jakiego materiału są noszone przez nas ubrania, ma wpływ na nasz stan emocjonalny.
Jak ubrania, które nosisz, wpływają na twoje emocje [Fot. DenisProduction.com - Fotolia.com]
Dotyk dżinsowego materiału może wywoływać niechęć, a aksamitu wyzwalać pozytywne . Synestezja, czyli kojarzenie ze sobą wrażeń odbieranych przez różne zmysły, np. ze smakami, dźwięków z , ma wpływ na nasze stany emocjonalne.

Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, emocje mogą być istotnie związane z dotykiem określonej powierzchni. Okazuje się, że dżins może sprzyjać powstawaniu przykrych emocji, a aksamit i jedwab poprawiać . Ustalono też, że np. dotykanie srebra daje znaczące antydepresyjne skutki. Ogólnie rzecz ujmując, wielu ludzi pozytywnie kojarzy dotyk miękkiej tkaniny, a negatywnie to, co ostre lub szorstkie.

Według neurologów, związki pomiędzy pomiędzy dotykiem określonej tkaniny i emocjami nie są wyuczalne, ale stanowią wynik ewolucji, przykładowo, pozytywnie reagujemy przy dotykaniu futra, ponieważ potrzebowaliśmy go już w czasie epoki lodowcowej. Na bazie doświadczeń naszych przodków zbudowana jest taka dotykowa synestezja.

Według ekspertów, relacja między emocjami i tkaninami może być wykorzystywana terapeutycznie, np. w walce z , a także na co dzień przez wszystkich, którzy w prosty sposób chcą poprawić sobie nastrój.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 21:56:51, 26-07-2020 Pradlo

  Lubie bardzo nosic body zestawiam je ze spodniami, spódnića. ostatnio kupiłame body bz rekawka w serek
  https://pradlo.pl/home/1042-body-damskie-anais-dekolt-w-serek.html
  Jestem zadowolona z nich są bardzo wygodne
 • 13:24:16, 20-11-2020 collier.monte

  Jasne, że wpływają na humor i nastrój!
 • 15:21:28, 03-11-2021 kasandra

  Cześć, zauważyliście, że ostatnio sporo osób zamiast sprzedawać swoją usługę to przechodzi na modele subskrypcyjne? Tutaj szczegółowo opisano https://poland.payu.com/blog/biznes-subskrypcyjny/ kilka typów przedsiębiorstw, które robią to dobrze. Niby taki abonament jest fajny, ponieważ nie musimy zbierać sporej ilości gotówki aby dany produkt zakupić, to jednak koniec końców z czasem płacimy za niego znacznie więcej.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Aktywni 50+
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • EWST.pl
 • Oferty pracy