Strona głównaModaWiększość seniorów nosi niewłaściwe buty, a to sprzyja upadkom i bólom stóp

Większość seniorów nosi niewłaściwe buty, a to sprzyja upadkom i bólom stóp

Wraz z wiekiem zmienia się budowa morfologiczna stóp. Jeśli ludzie nie zmieniają rozmiaru buta, gdy ma to miejsce, nierzadko doświadczają niepokoju, apatii, utraty równowagi i upadków - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet A Coruña.
Większość seniorów nosi niewłaściwe buty, a to sprzyja upadkom i bólom stóp [fot. Goumbik from Pixabay]
Sprawdzono, czy charakterystyczne dla osób starszych zmiany w budowie morfologicznej stóp oraz odmienna tolerancja na ból, skłaniają do używania niewłaściwych . Jak odkryto, większość (83 proc.) badanych osiemdziesięciolatków nie nosiła odpowiedniego rozmiaru. Okazało się też, że czasem potrzeba butów odmiennej wielkości dla każdej stopy.

- Na tym etapie życia dochodzi do zmian w budowie stopy obejmujących zwiększenie szerokości i długości, a także zmienia się tolerancja bólu oraz następuje utrata masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej na stopach - wyjaśnia Daniel López z Uniwersytetu A Coruña.

- Ze względu na styl życia ludzi w tym wieku, noszone przez nich obuwie może być szkodliwe dla ich . To w połączeniu z pojawieniem się chorób przewlekłych, takich jak otyłość, choroby naczyniowe, lub reumatoidalne zapalenie stawów, powoduje wzrost kłopotów ze stopami u seniorów - ma je 71 - 87 proc. osób starszych. W efekcie muszą częściej zwracać się o pomoc medyczną oraz podologiczną, ponieważ wpływa to na ich sprawność funkcjonalną i jakość życia - wyjaśnia López.

Niewłaściwe obuwie szkodzi niezależności i dobrostanowi

Starsi ludzie, którzy używają niewłaściwych butów, cechują się niższą w związku z odczuwanym bólem i zaburzeniami funkcji stóp, a także mają słabsze ogólne zdrowie oraz rzadziej podejmują aktywność fizyczną i społeczną.

Najczęstsze problemy związane z noszeniem niewłaściwego obuwia obejmują: deformacje kości stopy, , deformacje paznokci, rogowacenie podeszwowe i płaskostopie. - To często prowadzi do przewlekłego bólu, infekcji, ograniczonej mobilności podczas chodzenia, niepokoju, apatii, zaburzeń życia społecznego, zmian w rozkładzie nacisku w stopach sprzyjających utracie równowagi i upadkom, a to negatywnie wpływa na zdrowie, niezależność i samopoczucie - zauważa López.

Osoby starsze powinny nosić odpowiednie obuwie, czyli szerokie, regulowane za pomocą rzepów lub pasków i mające gumowe podeszwy zapobiegające ślizganiu się i upadkom. Takie obuwie zmniejszy nacisk na stawy i nacisk podczas chodzenia.

- Co więcej, regularne wizyty u podiatry pomagają zapobiegać, kontrolować i zmniejszać rozwój chorób stóp oraz ich deformację oraz zwiększyć autonomię seniorów i ich jakość życia - podsumowuje López.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy