Strona głównaModaWielkie domy mody - Oscar de la Renta

Wielkie domy mody - Oscar de la Renta

„Luksus nie jest kupowaniem drogich ubrań, życiem w sposób, który umożliwia docenianie rzeczy. jest o życiu w sposób, w którym docenić rzeczy. Chodzi o to, co nosisz i jakiego zapachu używasz. To sprawia, że marzysz, to powoduje, że myślisz i marzysz o lepszym życiu", uważa Oscar de la Renta, jeden z najsłynniejszych projektantów na świecie.
Wielokrotnie nagradzany projektant pracował m. in. dla takich marek, jak Lanvin i Balmain, a jego nadal ubiera czołówkę światowych sław - od gwiazd filmowych po rodziny królewskie. De la Renta jest szczególnie znany ze swoich kreacji z dumą prezentowanych na czerwonych dywanach różnorakich gali.

Począwszy od swojej pierwszej autorskiej linii powstałej w 1965 roku projektant odniósł sukces proponując m. in. kreacje dla nowożeńców, perfumy i kolekcję wyposażenia wnętrz. Zyskał reputację jednego z najbardziej cenionych projektantów w branży.

Historia


De la Renta urodził się 22 lipca 1932 r. w stolicy Dominikany Santo Domingo. W wieku 18 lat udał się do Hiszpanii, aby studiować sztukę w Akademii San Fernando w Madrycie. Po tym, jak udało mu się sprzedać szkice wiodącym domom projektowym, młody artysta zdobył staż u Cristóbala Balenciaga, jednego z najbardziej szanowanych projektantów mody w tym czasie.

W 1960 roku de la Renta wyjechał do Paryża, aby zostać asystentem we francuskim domu mody Lanvin. Przebywając na dekadenckiej scenie paryskiej mody projektant dogłębnie poznał ekstrawagancki świat haute couture. Zdobył cenne doświadczenie, które istotnie pomogło mu w dalszej karierze.

W latach sześćdziesiątych wyjechał do Ameryki, gdzie dzięki protekcji ówczesnej redaktor naczelnej Vogue Diany Vreeland, otrzymał możliwość projektowania sukien haute-couture dla jednej z firm Elizabeth Arden. Dzięki temu zdobył tak potrzebne w branży kontakty i zyskał powszechne uznanie.

W 1967 roku ożenił się Françoise de Langlade, wydawcą francuskiego Vogue'a. Po jej śmierci, drugą zoną projektanta została Annette Reed.

Firma

fot. oscardelarenta.comW 1965 roku de la Renta pracował dla Jane Derby, a po jej śmierci przejął kontrolę w firmie i zbudował własną markę. W 1977 roku powstały pierwsze autorskie perfumy „Oscar". Kolekcja zapachów znacznie się rozszerzyła, dziś w wersji dla kobiet i mężczyzn są sprzedawane w ponad 70 krajach na całym świecie.

W latach 1993 - 2002 roku de la Renta zaprojektował kolekcje haute couture dla Pierre'a Balmaina sprawiając, że podupadający francuski dom mody odniósł sukces.
Na początku XXI wieku powstał dział wyposażenia wnętrz. Linia ma trzy charakterystyczne motywy: miasto, wyspa, wieś. „ Nie ma istotniejszego wyrazu tej koncepcji niż moja osobista przestrzeń życiowa", ocenił tę propozycję projektant.

Kilka lat później ruszyła linia ślubna. „Moje kreacje są znane z pięknych ozdób, dopracowanych szczegółów, wspaniałych tkanin i haftów, które niegdzie indziej nie są tak ważne, jak w sukni ślubnej", przekonywał projektant.

Jeśli chodzi o ubrania projektanta, trudno o jednoznaczną charakterystykę. Niektóre stroje cechują się stonowanymi barwami i oszczędną ornamentyką, inne mają żywe kolory przywodzące na myśl tropikalną roślinność i odznaczają się bogactwem ozdób.

Wśród najsłynniejszych klientek Oscara de la Renty są m. in. , Hillary Clinton, Laury Bush, Nancy Reagan, Jenna Bush, Gisele Bundchen, Ann Hathaway, Liv Tyler, .

Projektanta wielokrotnie nagradzano. W 1973 roku został umieszczony na prestiżowej liście International Best Dressed List Hall of Fame. W 1990 roku otrzymał nagrodę za całokształt od Council of Fashion Designers of America (CFDA).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy