Strona głównaModaWielkie domy mody: Dior

Wielkie domy mody: Dior

Miał być dyplomatą (czego chciała jego matka) lub architektem (za tą profesją sam optował), ostatecznie założył dom mody, który stał się symbolem szyku, przepychu i luksusu. Nazwisko Christiana Diora jest dziś znane na całym świecie, marka, którą wykreował, stała się ikoną mody.
Historia

Christian Dior urodził się w 1905 roku w Granviile w rodzinie przemysłowców. Rozpowszechniona jest anegdotę, że w 1919 roku na targach jednej z normandzkich wsi wróżka przepowiedziała Christianowi, że "kobiety będą mu wdzięczne, a on dzięki nim odniesie sukces". Po I wojnie światowej Christian Dior wyjechał do Paryża, gdzie zaprzyjaźnił się z bohemą lat dwudziestych, w tym z poetami Maxem Jacobem i Jeanem Cocteau. Matka Christiana chciała, żeby syn zrobił karierę w dyplomacji, dlatego wysłała go na studia do Ecole des Sciences Politiques, którą jednak opuścił bez dyplomu.

Pierwszym zawodowym przedsięwzięciem Diora była galeria, w której wystawiał dzieła Pabla Picassa, Henri'ego Matisse'a, Slavadora Dali. W 1935 roku został zatrudniony jako ilustrator w Figaro Illustré. Zyskawszy wsparcie przyjaciół artystów stworzył kilka kostiumów do filmów i dla teatru. Część jego szkiców została przyjęta przez Ninę Rocci, Claude'a Saint-Cyra i Cristóbala Balenciagę. W 1938 roku docenił go i zatrudnił w swoim domu mody Robert Piguet. Dior miał jednak plany własnego przedsięwzięcia modowego, które zostało odłożone w czasie z powodu drugiej wojny światowej. Wreszcie w 1946 roku, dzięki finansowemu wsparciu magnata tkanin bawełnianych Marcela Boussaca, założył swój dom mody - usytuowany jest do dziś przy słynnej Avenue Montaigne 30 w ósmej dzielnicy Paryża. „Moim marzeniem jest uratować kobiety od działania natury", stwierdził Dior i biorąc pod uwagę rozmach, ekskluzywność tworzonych przez niego strojów oraz wysoką jakość materiałów, przykładał się do tego bardzo starannie.

Sukces

Przyszedł niemal natychmiast, już pierwszy pokaz Diora został okrzyknięty rewolucją i przeszedł do historii. Projektant podkreślał, że zmęczone wojną społeczeństwo chce czegoś nowego, niebanalnego, pełnego wdzięku, finezji oraz wykwintnego. To przekonanie żywiołowo wcielił w życie. Pierwsza kolekcja została przedstawiona 12 lutego 1947 roku. Projektant miał odwagę odebrać kobietom „wojenny" uniform obejmujący workowate ubrania, robocze spodnie i tweedowe marynarki na poduszkach. Modelki wystąpiły strojach, które ukazywały talię, krągłości i odsłaniały ramiona. O pokazie Jackie Bisset z brytyjskiego „Vogue" powiedziała: „od samego początku kreacje Diora emanowały prawdziwie królewskim blaskiem, dzięki czemu każda kobieta czuła się w nich jak władczyni".

Styl Diora zyskał ogromną popularność, choć nie brakowało także krytyków. Niektórzy zarzucali projektantowi, że nie ubiera kobiet, ale je tapetuje. Nowy trend wydawał im się wręcz nieprzyzwoity i zbyt ekstrawagancki. Wiele kobiet jednak w fasonach i kolorach Diora odnajdywało realizację marzeń o pięknym, oryginalnym i wyrafinowanym wyglądzie. Kolekcje domu mody spełniały często cytowane przekonanie projektanta: "odrobina pikanterii to sekret wszelkiego piękna. Piękno bez pikanterii w ogóle nie jest atrakcyjne".

Christian Dior pełnił funkcję dyktatora w świecie mody przez dekadę. Efektem jego pracy były 22 kolekcje ubrań oraz linie perfum i akcesoriów. Wśród ubieranych przez niego celebrytek były m. in. Rita Hayworth, Marlena Dietrich, Claudia Cardinale. Dior zmarł w 1957 roku. Przyczyna jego śmierci nie jest jasna. Niektóre źródła podają, że projektant doznał ataku serca po zakrztuszeniu się ością ryby.

Perfumy Diora

© Andrejs Pidjass - Fotolia.com„Perfumy kobiety mówią o niej więcej niż jej charakter pisma", stwierdził niegdyś Dior i zapewne ta opinia przyświecała mu, gdy wraz z Serg Heftler Louiche założył Christian Dior Perfume. Pierwsze perfumy tej nowej firmy to Miss Dior.

Dom Mody Dior ciągle na szczycie

Osierocona przez założyciela firma nie podupadła. Następcą Diora został Yves Saint Laurent. Po nim stanowisko dyrektora artystycznego objął Marc Bohan, który był autorem słynnej wśród artystów kolekcji „Slim Look". Inny współpracownik Domu Mody Dior, Phillippe Guibourge, był autorem pierwszej francuskiej kolekcji pret-a-porter Wraz z biegiem lat firma rozszerzała swoją ofertę, pod koniec lat sześćdziesiątych zaczęto projektować stroje dziecięce, w kolejnej dekadzie zaczęto tworzyć także kolekcje męskie. Do niedawna szefem projektantów Diora był John Galliano, zwolniono go w wyniku oskarżeń o rasistowskie i antysemickie uwagi wygłaszane w paryskiej kawiarni. Marka jednak ma się dobrze - Dior to prawdziwa instytucja mody potężniejsza niż jakakolwiek jednostka czy choćby kiepsko przyjęta przez krytyków kolekcja. Dziś Dior oferuje ubrania, akcesoria i biżuterię w swoich 160 butikach na całym świecie, a posiadacze tych produktów uważają się za szczęśliwców.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy