Strona głównaModaWielkie domy mody: Yves Saint Laurent

Wielkie domy mody: Yves Saint Laurent

YSL to luksusowy dom mody, który założyli Yves Saint Laurent i jego partner Pierre Bergé. Firma zasłynęła promocją awangardowego stylu i kreacjami odzwierciedlającymi idee ruchu kontrkulturowego. Największe triumfy YSL święciło w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Dziś jako dom mody nie istnieje - marka należy do grupy Gucci.
Wielkie domy mody: Yves Saint Laurent Yves Saint Laurent to jedno z największych nazwisk w historii mody. Projektant zyskał uznanie zarówno dzięki nowatorskim, ekstrawaganckim kolekcjom haute couture (ubrania szyte na zamówienie), jak i renomowanymi zestawami prêt-à-porter (ubrania z produkcji seryjnej). Jako pierwszy, w 1966 roku ubrał kobiety w smoking zarezerwowany dotychczas jedynie dla mężczyzn. Niekonwencjonalne kreacje i najwyższa jakość produktów były jego znakiem rozpoznawczym.

Historia

Yves Saint Laurent urodził się 1 sierpnia 1936 roku w Oranie w Algierii. W 1953 roku przedstawił trzy szkice w konkursie dla młodych projektantów mody zorganizowanym przez International Wool Secretariat. Zdobył trzecie miejsce i został zaproszony do udziału w ceremonii wręczenia nagród w Paryżu w grudniu tego samego roku. Będąc Paryżu spotkał Michela de Brunhoff, ówczesnego redaktora naczelnego francuskiego wydania Vogue. De Brunhoff był pod wrażeniem prac Saint Laurent'a i zaproponował mu rozważenie podjęcia nauki w Chambre Syndicale de la Haute Couture, organizacji, która regulowała przemysł haute couture i szkoliła osoby chcące pracować w branży. Saint Laurent posłuchał tej rady, poza podjęciem nauki, ponownie wziął udział w konkursie International Wool Secretariat i tym razem wygrał, pokonując m. in. Fernando Sáncheza i Karla Lagerfelda. Niedługo potem ponownie przyniósł kilka szkiców do de Brunhoffa, który uznał, że bardzo przypominają mu prace oglądane przez niego tamtego ranka u Diora, wysłał więc młodego adepta świata mody do Diora właśnie, który od razu przyjął Saint Laurenta na stanowisko swojego asystenta.

Trudności osobiste i zawodowy sukces

Trzyletnią współpracę Saint Laurenta z Christianem Diorem przerwała nagła śmierć tego ostatniego. Jako 21-latek Saint Laurent został wówczas głównym projektantem domu Dior. Jego kolekcja wiosna 1958 uratowała przedsiębiorstwo od finansowej ruiny - nowa, łagodniejsza wersja New Look Diora z przebojową trapezową spódnicą przyniosła mu międzynarodową sławę.

W 1960 roku YSL został powołany do służby w armii francuskiej z powodu Wojny algeirskiej. Ówczesny szef domu mody Diora, Marcel Boussac, potężny magnat prasowy, początkowo starał się o uzyskanie zwolnienia z wojska dla swojego ważnego projektanta, ale po fatalnym sezonie 1960 był zadowolony z wcielenia Sait Laurenta do armii, bo mógł zastąpić go nowymi pracownikami. YSL przetrwał w wojsku niecały miesiąc, w wyniku znęcania się nad nim przez innych żołnierzy w związku z jego homoseksualną orientacją trafił do szpitala. Tam dowiedział, że został zwolniony z Diora, co pogłębiło jego załamanie nerwowe. W szpitalu leczono do dużymi dawkami środków uspokajających i innymi lekami psychoaktywnymi, a także poddano leczeniu elektrowstrząsami, co miało uczynić z niego osobę heteroseksualną...

Po okresie rekonwalescencji w 1961 roku wraz z Pierrem Bergé, swoim partnerem życiowym i w interesach, Saint Laurent otworzył pierwszy własny dom mody. Już w rok później na cieszącej się sławą ulicy malarzy Rue Spontini zaprezentował pierwszą kolekcję pod własnym nazwiskiem. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych YSL wypromował wygląd bitników, zaskoczył kurtkami safari dla kobiet i mężczyzn, obcisłymi spodniami, wysokimi (po uda) butami i kobiecą wersją smokingu. Jako pierwszy francuski projektant YSL zaproponował kolekcję prêt-à-porter (YSL Rive Gauche).

YSL i kobiety

Uwielbiany przez swoją żeńską klientelę Saint Laurent miał muzy, które inspirowały go do pracy. Wśród nich była somalijska supermodelka Iman, którą nazywał „kobietą-marzeniem". Natchnieniem projektanta były także również pracująca w tej branży Loulou de la Falaise, modelka Chanel Betty Catroux, aktorka Talitha Pol-Getty i aktorka Catherine Deneuve. W latach 1978-82 topową modelką YSL była Nicole Dorier, a na przełomie wieków królową marki została Laetitia Casta.

Ostatnie lata

Yves Saint Laurent przeszedł na emeryturę w 2002 roku, po czterdziestu latach pracy w branży modowej. Od 1993 roku jednak nie był już właścicielem założonego przez siebie domu mody (choć do 2002 roku pozostawał głównym projektantem marki), który sprzedano firmie Sanofi. W 1999 roku grupa Gucci odkupiła markę YSL. Do 2004 projektantem odzieży pod marką YSL był Amerykanin Tom Ford, od tego czasu funkcję tę pełni Włoch Stefano Pilati.

Saint Laurent zmarł w swojej paryskiej rezydencji 1 czerwca 2008 roku na raka mózgu. Jak poinformował New York Times, na kilka dni przed śmiercią projektant i Pierre Bergé zawarli Obywatelską Umowę Solidarności (Pacte civil de solidarité, PACS), tj. zarejestrowali związek partnerski.

Bergé nazywał Saint Laurenta konwencjonalnym rewolucjonistą, jego prace miały bowiem wpływ na zmianę zwyczajów. Nietypowe kreacje stały się z czasem elementami konwencjonalnymi. Jedna z asystentek YSL powiedziała kiedyś, że jeśli Coco Chanel wyzwoliła kobietę, to Yves Saint Laurent wyzwolił modę.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy