Strona głównaModaWygodne buty dla starszych ludzi - niebagatelna sprawa, bo podnosi jakość życia

Wygodne buty dla starszych ludzi - niebagatelna sprawa, bo podnosi jakość życia

Dobre buty to nie tylko wygoda, w przypadku ludzi starszych mają szczególne znaczenie - mogą uchronić przed upadkiem i wręcz poprawić jakość życia seniorów.
Wygodne buty dla starszych ludzi - niebagatelna sprawa, bo podnosi jakość życia [fot. Coleur / Pixabay, PD] Badacze z Università di La Coruña wskazują, że ludzie w starszym wieku, którzy noszą niewłaściwe buty, doświadczają więcej bólu, zaburzeń zdrowotnych i problemów z normalnym funkcjonowaniem. W starszym wieku zmienia się budowa morfologiczna stóp - zwiększa się ich szerokość i długość, a także inna jest tolerancja na ból oraz następuje zmniejszenie masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej stopy. Nieodpowiednie buty zaś nasilają problemy wywoływane przez te zmiany. Co więcej, charakterystyczne dla starszego wieku choroby przewlekłe, takie jak , , choroby naczyń albo reumatoidalne zapalenie stawów, powodują istotną intensyfikację problemów ze stopami. Podiatrzy wskazują, że wpływa to na wydolność fizyczną i jakość życia osób starszych.Hiszpańscy badacze odkryli, że aż ponad 80 proc. ludzi starszych nosi niewłaściwe obuwie. Kiedy sprawdzili stan zdrowia kilkudziesięciu osób w średnim wieku 75 lat, zaobserwowali, że tych, którzy noszą nieodpowiednie buty, jest niższa niż pozostałych rówieśników. Dokładniej rzecz ujmując, ludzie noszący niewłaściwe buty odczuwają silniejsze bóle, mają słabszą funkcjonalność stóp, uprawiają mniej , mają mniej , a także doświadczają większych problemów ze zdrowiem. Częściej dotyczy ich deformacja kości stóp, zapalenie kaletki, deformacja paznokci, rogowacenie podeszwy stopy oraz płaskostopie. W efekcie częściej odzczuwają ból i mają większe kłopoty z .Eksperci polecają ludziom starszym noszenie butów, których dopasowanie można regulować sznurówkami i które mają gumową podeszwę, tak, by ograniczyć ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Rekomendowane jest też takie obuwie, które osłabia nacisk na stawy stóp. O badaniach napisano w magazynie Geriatric Nursing.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy