Strona głównaModaLevi's 501 mają 140 lat. Historia kultowych dżinsów strona 2 / 7

Levi's 501 mają 140 lat. Historia kultowych dżinsów

strona 2 / 7



Szczegółowa historia dżinsów Levi’s 501

1853

Levi Strauss, fot. LevisLevi Strauss przybywa do San Francisco i otwiera swoją działalność, której głównym celem jest sprzedaż m.in. ubrań, koców, chusteczek do mniejszych sklepów w całej zachodniej Ameryce.

1872
Jacob Davis, krawiec pochodzący z Reno w stanie Nevada, kontaktuje się z Levi Strauss'em i dzieli się z nim swoim innowacyjnym pomysłem jak wzmocnić kieszenie przy męskich spodniach, by nie ulegały szybkiemu zużywaniu się. Davis proponuje, by obaj mężczyźni wspólnie wystąpili o przyznanie patentu na ten pomysł, Levi zgadza się.

1873
W dniu 20 maja 1873 roku, Levi Strauss & Co. i Jacob Davis otrzymują od US Patent and Trademark Office patent na nitowanie kieszeni przy męskich spodniach. Patent uzyskuje numer 139, 121. Ten moment jest jednoznaczny z wynalezieniem dżinsów.

Spodnie nazywane "waist overalls" są tradycyjną nazwą męskiej odzieży roboczej. "Overalls'y" wyposażone są w jedną tylną kieszeń (po prawej stronie) z tzw. Arcuate, czyli przeszyciem w kształcie łuku; kieszonkę na zegarek; guziki do szelek oraz wzmacniające nity. Pochodzenie łukowatych przeszyć - Arucate nie jest znane. Historie mówiące o tym, że motyw symbolizuje rozłożone skrzydła ptaka są legendami. Utrata bazy danych w 1906 roku sprawiała, że Levi's nie jest w stanie dotrzeć do informacji dlaczego takie przeszycia zostały zastosowane po raz pierwszy. Możliwe jest, że były one nieodłącznym motywem przy tylnich kieszeniach w męskiej odzieży roboczej, a może pełniły specjalną funkcję, np. podtrzymywały poszewkę kieszeni? W żadnym z badań przeprowadzonych do tej pory nie udało się ustalić skąd wziął się ten motyw. Natomiast guziki były standardowym wyposażeniem męskich spodni. Niezbędne jest tu podkreślenie faktu, że Levi's nie wymyślił kroju męskich spodni czy projektu modelu "waist overalls". To, co zawdzięczamy Levi's, to nadanie tradycyjnej męskiej denimowej odzieży roboczej nowego wymiaru. To dzięki zastosowaniu nitów, których użycie jest tożsame ze stworzeniem nowego rodzaju garderoby, powstały cieszące się do dziś powodzeniem "blue jeans"..

Pierwsze dżinsy wykonane były z 9 uncjowego niebieskiego denimu, który pochodził z fabryki Amoskeag Mill w Manchesterze, w stanie New Hampshire. Tkania użyta do ich produkcji była tkaniną tzw. shrink-to-fit. Dżinsy szyte były w San Francisco, najprawdopodobniej łącząc produkcję fabryczną z krawiectwem domowym. W związku z utratą zapisków historycznych podczas trzęsienia ziemi i pożaru w roku 1906 nie możliwe jest ustalenie daty otwarcia pierwszych własnych fabryk Levi's. Bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze w latach 70. przestrzenie fabryczne były dzierżawione, ale już w 1880 roku duet otworzył własne fabryki.
fot. Levis

Strony : 1 2 3 4 5 6 7

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy